اتاق بازرگانی

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زاهدان

روز 5شنبه 11 بهمن ماه 1397دوازدهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی، با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، در سالن همایش «وش گپ» اتاق بازرگانی، صنایع؛ معادن و کشاورزی زاهدان، برگزار شد

عبدالحکیم ریگی رئیس اتاق بازرگانی زاهدان ودبیر شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی سیستان وبلوچستان در دوازدهمین جلسه شورای گفتگو دولت وبخش خصوصی استان که با حضور وزیر محترم اموراقتصادی و دارایی برگزار گردید گفت : طبیعی است که فعالین اقتصادی با بانکها مشکلاتی دارند.
ایشان افزود: بسیاری از مردم معتقدند بانکها رسالت خود را کنار گذاشته اند. بانکداری ما مشارکت مدنی است که در تمام کشورهای اسلامی اجرا می شود متاسفانه در کشور ما جریمه و دیر کرد به آن اضافه شده است که نقض غرض شده است وجنبه شرعی آن از بین رفته است.
عبدالحکیم ریگی اظهار داشت اگر قرار باشد سرمایه گذاران خارجی در منطقه ای از کشور سرمایه گذاری کنند مطمئنا استان سیستان وبلوچستان را به دلیل مشکلات موجود انتخاب نخواهند کرد، که دولت باید در این مورد چاره اندیشی نماید.
ریگی همچنین پیشنهاد نمود جهت جذب سرمایه گذاری در استان معافیتهای مالیتی در نظر گرفته شود و سیستان وبلوچستان به عنوان بهشت مالیاتی معرفی گردد.
رئیس شورای گفتگو دولت وبخش خصوصی از اعضای اتاق بازرگانی بعنوان سربازان اقتصادی نام برد که با تحریمها مقابله می کنند .
عبدالحکیم ریگی همچنین تصریح کرد پرداخت خروجی با مبالغ جدید، مرزنشینان را عملا بیکار نموده است .چون آنها کاسبان جزء می باشند و توان پرداخت آن را ندارند.
رئیس اتاق بازرگانی زاهدان اظهار داشت: با قانون جدید برگشت ارز حاصل از صادرات، بسیاری از کارخانجات صادرات خود را متوقف کرده اند. لازم است ساز و کار مناسب و چاره ای اندیشیده شود .
در این راستا پیشنهاد می شود برگشت ارز بصورت تهاتری و کالا به کالا باشد. همچنین برای برگشت ارز صادرات به کشورهای پاکستان و افغانستان معافیتهایی در نظر گرفته شود.
عبدالحکیم ریگی رئیس اتاق بازرگانی زاهدان عنوان کرد: با توجه به اینکه هیچ گونه سقفی برای فعالیت پیله وران دیده شده پیش بینی می شود در آینده با مشکلات عمده ای روبرو شوند.
رئیس اتاق بازرگانی زاهدان اظهار داشت: واحدهای تولیدی با بانکها ودر ارتباط با تسهیلات و وثائق دچار مشکلات عدیده ای هستند که بهتر است طرح های مورد نظر بعنوان وثیقه قبول گردد و نیز منابع جدید به بانکها واگذار شود.
سید علی میرحسینی رئیس اتاق اصناف استان نیز اظهار داشت: بخشنامه هایی که صادر می شوند فعالین اقتصادی را دچار سردرگمی نموده اند .
استان سیستان وبلوچستان با وجود پتانسیلهای بالا نیروی تحصیل کرده دچار اقتصاد شکننده است.
ایشان افزود: مرز داران باید در بالاترین ضریب امنیت اقتصادی باشند .
رئیس اتاق اصناف استان اظهار داشت: هزینه های بالاسری تولید در استان بالا می باشد و منجر به فرار سرمایه شده است. همچنین سایت معاملات دولتی مشکلاتی را برای واحدهای تولیدی ایجاد نموده است.
فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی با بیان اینکه هدف دولت با حمایت از تولید و سرمایه گذاری کمک همه جانبه به مردم است اظهار داشت: بهبود فضای کسب و کار، کاهش آسیب های نظام مالیاتی و گمرک بر کسب و کار در قالب این رویکردها مورد توجه قرار دارد.
وی با بیان اینکه جنوب شرق و شرق کشور بویژه سیستان و بلوچستان از نظر زیرساخت ها محروم هستند گفت: به برکت انقلاب اسلامی تحول بنیادی در سرمایه گذاری دولت در این استان ایجاد شده است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: سیستان و بلوچستان از ظرفیت های فراوانی نظیر تجارت، معادن، اقتصاد آب، کشاورزی و غیره برخوردار است که می توان با سرمایه گذاری در این بخش ها توسعه، اشتغال و تولید را در منطقه به ارمغان آورد.
وی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان همچنین از سرمایه انسانی مطلوبی نیز برخوردار است گفت: اگر برنامه راهبردی مناسب برای استان تدوین و بر روی آن نظارت و پیگیری لازم صورت گیرد می توان شاهد پیشرفت این نقطه از ایران اسلامی بود.
دژپسند تاکید کرد: سیستان و بلوچستان با برخورداری از فرصت مرز و تنها بندر اقیانویسی و دسترسی به بازارهای آسیای میانه می تواند سرمایه خارجی را با سودآوری خوب برای خود رقم زند.
وی افزود: راه موثر رفع شکاف سرمایه و ایجاد موتور رشد منطقه سرمایه گذاری خارجی در سیستان و بلوچستان است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان کرد: تنها در انتظار منابع دولتی بودن سبب رفع مشکل سیستان و بلوچستان نمی شود بلکه همت و بسیج همه ی افراد را می طلبد.
وی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان هم اینک در رده های نخست سرمایه گذاری خارجی در کشور قرار دارد، گفت: می توان ضمن جلب نظر سرمایه گذار خارجی با استفاده از تسهیلات بانکی و صندوق توسعه ملی، توسعه این استان را رقم زد.
دژپسند با اشاره به تسهیلات اعطایی بانک ها در سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در 9 ماهه نخست امسال 14 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی در این استان پرداخت شده است.
وی با بیان اینکه رمز جهش اقتصاد سیستان و بلوچستان سرمایه گذاری است، اظهار داشت: ضروریست یک دروازه مشترک بین ایران و پاکستان ایجاد شود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی بر راه اندازی مرکز سرمایه گذاری در سیستان و بلوچستان تاکید کرد و گفت: به حمیرا ریگی تنها سفیر این استان در برونئی تاکید کردیم ثروت های مردم آن کشور را به سمت سرمایه گذاری در سیستان و بلوچستان سوق دهد.
وی بر رفع موانع در حوزه گمرک، مالیات و غیره برای سرمایه گذاری بیشتر در سیستان و بلوچستان تاکید کرد.
وزیر اقتصادی و دارایی گفت: سیستان و بلوچستان قابلیت های گوناگونی دارد که می توانیم این قابلیت ها را به منصه ظهور در بیاوریم و بازدیدهایی از چابهار و دیگر مناطق این استان به همین منظور انجام می شود..
دژپسند اظهار داشت: در سفر 2 روزه ای که در خدمت مدیران عالی و مردمان خوب سیستان و بلوچستان هستیم ان شاالله بتوانیم به یک بسته های فکری و سیاستی برسیم که بتوانیم در مراحل بعدی برای برون رفت از مشکلات این نقطه از ایران اسلامی استفاده کنیم.
وی بیان کرد: یکی از برنامه هایی که در زمان بررسی صلاحیت به عنوان وزیر اقتصادی و دارایی در مجلس شورای اسلامی مطرح کردم این بود که این وزارتخانه باید به گونه ای اداره شود که ضمن حفظ نقش ستادی خود، در عمل بتواند با کف اقتصاد جامعه آشنا و درگیر باشد.
وزیر اقتصاد و دارایی اظهار داشت: در این سفرها از نزدیک مسائل و مشکلات مناطق، استانها و فعالان اقتصادی بررسی و راه حل هایی را پیدا می کنیم و نهادهای اقتصادی نیز بدون واسطه مشکلاتشان را با وزیر در میان بگذارند. .
دژپسند اظهار داشت: امروز همه استانها از قابلیت بسیار بالایی برخوردار هستند و طبیعتا اساتید برجسته اقتصاد در رشته اقتصاد و مدیریت حسابداری به واسطه پژوهش ها، پایان نامه ها و رساله هایی که داوری کردند دارای دیدگاهها و اندیشه های جدیدی هستند…
دژ پسند با اشاره به برنامه وزارت اقتصاد و دارایی برای برطرف کردن مشکلات واحدهای نیمه فعال و تعطیل در کشور گفت: یکی از اهداف ما در سفرهای استانی این است که بتوانیم از نزدیک مشکلات واحدهای تولیدی را بررسی کنیم.
وی ادامه داد: به طور خودکار خیلی از مشکلات واحدهای تولیدی نیمه فعال را به نظام بانکی ارتباط می دهند که باید دید چه میزان از این مشکلات به نظام بانکی، امور مالیاتی، گمرکات، فناوری های واحدتولیدی و چه میزان به نوع مدیریت این واحدها بستگی دارد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: طبیعتا هر آنچه در حوزه این وزارتخانه، نظام بانکی، نظام مالیات و گمرکات مربوط باشد چاره اندیشی خواهیم کرد.
وی همچنین به مساله ارز در کشور اشاره کرد و افزود: در این مدت که در وزارت اقتصاد و دارایی هستم تلاش کردیم که در مساله ارز ثبات برقرار کنیم.
دژ پسند ادامه داد: خوشبختانه ثبات نسبی در مساله ارز در کشور برقرار شده است.
مهندس احمد علی موهبتی استاندار سیستان وبلوچستان نیز اظهار داشت: نیاز امروز جامعه ما برای برون رفت از بحران و جنگ اقتصادی همان چیزی است که در جنگ تحمیلی مردم این کشور به منصه ظهورگذاشته اند.آن هم ایثار،گذشت ،فداکاری و اجرای قانون است. راز بقای هستی اجرای قانون است. اگر بنا باشد که یک اتفاق مبارک و میمون بیافتد همه ما باید بدانیم که هرکسی اصلاح را باید از خود شروع کند و برمدار قانون گرایی حرکت کند. و این می تواند بسیار اثر گذار باشد.
آقای موهبتی افزود: در این سفر متولیان اقتصاد کشور که مرزبانان اقتصادی کشور هستند حضور دارند.
استاندار سیستان وبلوچستان تصریح کرد: استان سیستان وبلوچستان دارای مزیتهای ترانزیت و تجارت است و همچنین وجود مرزهای آبی و خشکی نیز از پتانسیل های ویژه استان است که باید توجه جدی به آن شود. وجود بندر، راه آهن و بزرگراه اصل اساسی می باشد که در سند طرح توسعه محور شرق به آن اشاره شده ولی هنوز ردیف اعتباری مورد قبولی برای آن در نظر گرفته نشده است.
رئیس شورای گفتگو دولت وبخش خصوصی استان اظهار داشت: باید تلاش شود شاخصهایی که به میانگین کشوری نرسیده را به میانگین برسانیم.
وی افزود: باید تلاش کنیم مرزهای رسمی با کشور پاکستان را افزایش دهیم تا حرکت بر مدار قانون افزایش یابد و از قاچاق کالا جلوگیری شود.
استاندار سیستان وبلوچستان توجه به زیر ساختهای مرز، ایجاد پایانه مرزی و زیر ساختهای گمرکی را از اولویت ها دانست.
احمد علی موهبتی گفت: مرزداران استان سیستان وبلوچستان در بخش مالیات خواستار نسخه ای متفاوت ازسایر استانها می باشند و جهت جذب سرمایه گذاری در استان باید نسخه ای متفاوت پیچیده شود.
وی افزود : وقتی کشور ایران به کشورهای دیگر کمک می کند مگر می شود به پاکستان وافغانستان که در همسایگی ما می باشند و با ما اشتراکات مذهبی، فرهنگی و قومیتی دارند، نگاه ویژه نشود.

استاندار سیستان و بلوچستان در ادامه سخنان خود افزود: متاسفانه تاکنون وظیفه گمرک محقق نگردیده است. انتظار داریم در حوزه گمرک هر آنچه در گفتار در دنیا بعنوان بک اصل طلایی وجود دارد محقق شود.
بالاترین مقام اجرایی استان اظهار داشت: تعاونی های مرزنشین یک مزیت می باشند و انتظار داریم اداره امور مالیاتی آموزشهای لازم را به این عزیزان ارائه نمایند.
وی همچنین خواستار اعطای مجوز واردات گوشت به استان شد و افزود: واردات گوشت بصورت ثبت آماری و با تائیدیه دامپزشکی باعث افزایش اشتغال خواهد شد.
استاندار سیستان وبلوچستان گفت: در حوزه تسهیلات نیز بانکها رفتاری غیر از سایر استانها دارند و سختگیری های مضاعفی از سوی بانکهای استان دیده می شود.