اتاق بازرگانی

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زاهدان

مهمترین فعالیت های اتاق بازرگانی طی سه دوره

دوره ششم هیات نمایندگان اتاق بازرگانی زاهدان در حالی آغاز شد که اتاق بازرگانی در ساختمانی قدیمی که تقریبا مخروبه شده بود و در مکانی نامناسب در مرکز شهر زاهدان قرار داشت، مستقر بود. این مکان بگونه ای بود که حتی برای مهمانان چندش آور بود!!
از نظر امکانات؛ تجهیزات خاصی نداشت و حتی نامه نگاری ها با ماشین تحریر دستی انجام می شد و کارت های بازرگانی هم در هیچ سیستمی ثبت نمی شد. (چاپ کارت های بازرگانی هم با ماشین تایپ دستی انجام می گرفت.)
از نظر منابع مالی هم اتاق بازرگانی مبلغ 20 میلیون تومان به بیمه و دارایی بدهکار بود و حتی گاهی توان پرداخت دستمزد کارمندان را نداشت.
تعداد اعضای اتاق هم اندک بود و برای رفع مشکلات اعضا، تلاش کمتری صورت می گرفت. اطلاع رسانی ها محدود و به صورت پستی و نامه رسانی انجام می شد. خصوصا در جلسات کمیسیون حل اختلاف مالیاتی و بیمه، بدون حضور نماینده اتاق و قاضی، رأی صادر می شد.
در این سه دوره ، اقدامات ذیل صورت گرفته است:

اتاق بازرگانی
تجهیزات مدرن برای اتاق خریداری و نصب شد (از جمله: سرور و کامپیوتر و نرم افزارهای مورد لزوم برای ثبت اعضا و انجام مکاتبات)
 راه اندازی سیستم های اطلاع رسانی و ارتباطات روز (وب سایت، ارسال اطلاعات برای اعضا توسط فاکس، ایمیل، پیامک و استفاده از شبکه های اجتماعی)
 راه اندازی سیستم ویدیوکنفرانس برای جلسات.
 انجام پروژه ساختمان اداری اتاق بازرگانی که چندین سال بود، کار ساختمانی آن با حدود 20% کار فیزیکی، متوقف شده بود. این کار با حفظ زمین ساختمان اداری قبلی اتاق انجام شد که از زمین قبلی با احداث پارکینگ عمومی، استفاده بهینه شد.
 تکمیل ساختمان اداری و انتقال اتاق به ساختمان جدید که جزء شیک ترین و کامل ترین ساختمان های اداری استان بوده و در بهترین نقطه شهر قرار دارد.
 این ساختمان مجهز به یک سالن آمفی تئاتر بنام «وش گپ» با ظرفیت بالا و مجهز به تجهیزات صوتی و تصویری روز ، و یک سالن کنفرانس تجهیز شده برای نشست های هیات نمایندگان و جلسات دیگر، می باشد. لازم به ذکر است که پیش از احداث این سالن، اگر اتاق بازرگانی مهمانانی از مرکز داشت و نیاز به برگزاری مراسم در سالن بود، می بایست به سایر دوایر دولتی برای استفاده از چنین مکانی مراجعه می شد که گاهی برای چند ساعت برنامه، اجاره ی گزافی را مطالبه می کردند، اکنون به یاری خدا، این سالنِ مجهز و مدرن، در اختیار دیگر سازمان ها و ادارات دولتی هم قرار می گیرد.
 برای انجام عبادت، نمازخانه ای بسیار زیبا احداث شد که در حد یک مسجد کامل محله ای می باشد.
 در راستای توسعه اتاق، زمینی در مجاورت ساختمان اداری اتاق از سازمان صمت اجاره شد جهت احداث یک مجتمع تفریحی، فرهنگی و ورزشی برای استفاده تجار و بازرگانان عضو و مهمانان اتاق بازرگانی. در این مکان سالن های پذیرایی و غیره نیز برنامه ریزی شده است.
 ارتقای جایگاه اتاق بازرگانی در سطح دوایر دولتی.
 چاپ و رونمای از تمبر یادبود اتاق بازرگانی زاهدان.
 اخذ گواهینامه بین المللی مدیریت کیفیت ISO901 : 2015.
 تشکیل منظم جلسات ماهانه هیأت نمایندگان و بحث و تبادل نظر در این جلسات در راستای افزایش سطح اقتصادی استان و افزودن خدمات رسانی به اعضا و بهبود امور مربوط به اتاق

 

بازرگانی.
ایجاد و استقرار سه نمایندگی اتاق بازرگانی زاهدان در شهرهای زابل، سراوان و چابهار، برای تسهیل در مراجعه ارباب رجوع برای صدور و تمدید کارت بازرگانی و حضور نماینده در کمیسیون های حل اختلاف مالیاتی شهرستانهای مربوطه و سایر مراجعات به دوایر دولتی حسب مورد توسط نماینده اتاق در این شهرستانها.
 ایجاد اتاق مشترک ایران و پاکستان و کسب مسوولیت و ریاست این اتاق در پروسه یک انتخابات.

 

توسعه اقتصادی استان
واردات برنج در گذشته در انحصار دولت و تعاونی ها بود که با تلاش های مستمر اتاق بازرگانی و نمایندگان محترم بویژه آقای دکتر شهریاری و مهندس فروزش و مسوولین دوایر مرتبط از جمله جناب مهندس نیکبخت و صافدل و جناب دکتر نهاوندیان، رئیس وقت اتاق ایران، واردات این محصول به بخش خصوصی و اعضای اتاق بازرگانی انتقال یافت
 پیشنهاد تصویب و شکل گیری و اجرایی شدن منطقه آزاد تجاری زابل و منطقه ویژه اقتصادی میرجاوه در قالب طرح توجیهی به نمایندگان مجلس و دولت برای تصویب در نتیجه ی این پیشنهاد و تلاشهای مستمر و پیگیریهای بی وقفه اتاق بازرگانی، هر دو طرح به تصویب مجلس و دولت رسیده و هم اینک زمین منطقه ویژه اقتصادی میرجاوه تحویل و برای احداث سایت های اداری کلنگ زنی شده است.
 اعزام هیأت های تجاری – بازاریابی به کشورهای مختلف دنیا از جمله پاکستان، افغانستان، هندوستان، روسیه، ترکیه، اوگاندا، تانزانیا و پذیرش هیأت های اقتصادی از این کشورها.
 احیاء کمیته ی مشترک مرزی بین جمهوری اسلامی ایران و کشور پاکستان و برگزاری منظم جلسات این کمیته که سالانه در زاهدان و کویته برگزار می شود و منجر به امضای تفاهم نامه های مفیدی شده که در نتیجه آن بخش مهمی از مشکلات حمل و نقل تجار و بازرگانان عضو اتاق، مرتفع شده است. همچنین در جهت روان سازی مبادلات تجاری دو کشور اثربخش بوده نیز کمک شایانی برای اجرایی شدن قانون تعرفه های ترجیحی بین ایران و پاکستان نموده است. پیشنهاد تجارت آزاد بین دو کشور ایران و پاکستان و یا بازنگری قانون تعرفه های ترجیحی و ارائه پیشنهاد نتیجه پژوهش بخش R&D اتاق بازرگانی به دولت.
 برگزاری منظم جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی به ریاست استاندار و دعوت از مدیران دستگاه های اجرایی، جهت حل مشکلات تجار و بازرگانان که در نتیجه آن اقدامات اساسی زیادی صورت گرفت که برخی از مهم ترین مصوبات این شورا عبارت اند از: بررسی و حل مشکلات معدن کاران استان/ حل مشکلات مالیاتی اعضاء و بخشودگی جرایم مالیاتی از طریق استاندار/ انعکاس موانع جذب سرمایه گذار و پیگیری./ دعوت از مدیر کل بانک مرکزی وقت جهت سفر به استان توسط استانداری./حمایت از کالاهای تولید استان از طریق الزام دوایر دولتی جهت خرید این محصولات./ دعوت از معاون اقتصادی رئیس جمهور به استان/ کاهش 80 درصدی قیمت اراضی جهت واگذاری طرح های سرمایه گذاری که از مهم ترین مصوبات شورا می توان نام برد./ تهیه پژوهش و گزارش کریدور چین به پاکستان و آثار آن بر حمل و نقل کشور، توسط اتاق بازرگانی./ حذف موازی کاری آزمایشات فلزات سنگین مواد غذایی توسط اداره استاندارد و معاونت غذا و دارو./ رفع سایر مشکلات روزمره اعضاء.
پیگیری جلسات کمیسون های مالیاتی با حضور نمایندگان اتاق بازرگانی و تاکید بر حضور یک نفر قاضی و نماینده بازرگانان (اتاق بازرگانی) جهت صدور احکام عادلانه.
 تجهیر گمرک زاهدان و میرجاوه به امکانات رفاهی جهت آسایش تجار و بازرگانان عضو اتاق با تقبل کلیه هزینه های مربوطه.
 برگزاری جلسات صبحانه کاری با مسوولین ذیربط جهت بررسی و رفع مشکلات اعضای اتاق بازرگانی که در تبادل نظر و حصول نتیجه در خصوص رفع موانع روزمره بسیار منشأ اثر بوده است.
 تلاش مستمر برای برطرف کردن معضلات واردکنندگان برنج و دام زنده که منجر به نتایج مثبتی شده و از ضرر و زیان های هنگفت وارد کنندگان، جلوگیری نموده است.
 پیگیری مستمر مشکلات واحدهای تولیدی استان (از جمله مرغداریها، کارخانجات شیر و..) از طریق راه اندازی کمیته حمایت قضایی.
 انجام پژوهشی مهم و موثر جهت اصلاح قانون تعرفه های ترجیحی با کشور پاکستان و تلاش همه جانبه جهت مبنا قراردادن آن توسط مسوولین دو کشور.
 تلاش شبانه روزی جهت حل مشکلات تجار و بازرگانان و پیگیری جهت بازدیدهای مسوولین ذیربط از مرز میرجاوه خارج از ساعات اداری و حتی روزهای تعطیل.
 تشویق و وادار کردن پرسنل و اعضای اتاق جهت انجام تحصیلات عالی و بالا بردن سطح معلومات. که در همین راستا با سازمان «مدیریت صنعتی» تفاهم نامه ای امضاء شده و این سازمان در ساختمان اتاق بازرگانی، مستقر شده است و کلاسها در سطح دانشجویی دکتری هم اکنون دایر است.
 ارتقای جایگاه اتاق بازرگانی در سطح ملی به گونه ای که در اکثر هیأت های اعزامی به کشورهای دنیا، حضور ریاست اتاق بازرگانی زاهدان در معیت رئیس جمهور و یا وزار، امری اجتناب ناپذیر است.
 چاپ سه عنوان کتاب بنام های «معرفی پتانسیل های استان و فرصت های سرمایه گذاری» – «نقش ترانزیت شرق کشور در احیاء جاده ابریشم» و «آشنایی اجمالی با مباحث بودجه ریزی».
 امضای تفاهم نامه پژوهشی – تحقیقاتی با دانشگاه سیستان و بلوچستان.
 حمایت از استارتاپ ها از طریق همکاری با پارک علم و فناوری.
 با عنایت به این که راه آهن به مرز میرجاوه متصل نبود و تُجّاری که از سایر نقاط کشور محموله صادراتی به پاکستان حمل می کردند و یا از کشورهای مشترک المنافع بارهای ترانزیتی به پاکستان داشتند، متحمل هزینه های زیادی برای تخلیه و بارگیری و هزینه حمل مازاد در زاهدان و میرجاوه می شدند، پیشنهاد شد تا نسبت به اتصال راه آهن میرجاوه به زاهدان با معیارهای راه آهن جمهوری اسلامی ایران، از طریق ریلی اقدام شود و در این راستا پیگیری های زیادی صورت گرفت تا بلاخره مصوب شد که این پروژه انجام شود که به زودی اجرایی خواهد شد و در نتیجه مقدار زیادی از هزینه های حمل و نقل و بارگیری صادرات، واردات و ترانزیت ایران و پاکستان، کاسته خواهد شد.
 یکی از کارهای مفیدی که اتاق بازرگانی انجام داد، پیشنهاد اخذ 4% مالیات واردات در ابتدای وردود کالا و از طریق گمرک بود که با توجه به این که در استان حسابداران حرفه ای و قسم خورده وجود ندارد و به همین دلیل دفاتر بازرگانان پذیرفته نمی شود و در نتیجه مالیات آنها علی الراس محاسبه می گردد، در حالی که در سایر نقاط و شهرهای بزرگ کشور، اینگونه نبود و همین باعث می شد برخی از مودیان مالیاتی کشور از مالیات فرار کنند و بر بازرگانان استان فشار مضاعفی تحمیل شود. با تصویب پیشنهاد اتاق بازرگانی، کمک شایانی به تجار استان و اعضای اتاق بازرگانی زاهدان شد که مآلاً دولت خیلی سریع به حق و حقوق خود می رسد و بازرگانان استان خواب پریشان نمی بینند. چون که بخش بزرگی از مالیات را هنگام واردات کالا پرداخت کرده اند.
 حضور مستمر در جلسات ریز و درشت فراوان که در سطح استان برای بررسی و رفع مشکلات مسیر توسعه و فراراه صادرکنندگان و واردکنندگان عضو اتاق، برگزار می شد.
 پیشنهاد و پیگیری ایجاد پنجره واحد گمرک زاهدان به منظور تجمیع تشریفات گمرکی واردات و صادرات و استقرار کارشناسان کلیه دوایر مربوطه زیر یک سقف در جهت تسهیل واردات و صادرات و آسایش بیشتر اعضای اتاق بازرگانی. کلیه هزینه های ایجاد این بخش را نیز اتاق بازرگانی تقبل نمود.
 رفع مشکل واردکنندگان دام/ بر اساس دستورالعمل صادره از سوی مقامات استانی و کشوری در سال 1389 و 1390، جهت تنظیم بازار گوشت کشور، به وارد کنندگان دام استان اجازه داده شد تا بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی دام وارد کنند. بر همین اساس اعضای اتاق بازرگانی اقدام نمودند. اما پس از گذشت چندین سال توسط گمرک، این عمل قاچاق اعلام شده و برای واردکنندگان مورد نظر، بدهی های کلانی بعنوان عوارض و حقوق گمرکی مقرر شد. ریاست اتاق و هیات نمایندگان موضوع را با جدیت پیگیری کردند و طی نشست های متعددی که با مدیران دوایر ذیربط و به ویژه در حضور امام جمعه معزز زاهدان جناب آیت الله سلیمانی، استاندار وقت، ریاست محترم تعزیرات حکومتی و سایر مدیران دوایر مرتبط برگزار نموده توضیحات و توجیه های مبسوطی در خصوص موضوع ارائه نمودند مبنی بر این که فعالیت بازرگانان برای تعدیل بازار گوشت کشور بوده و در راستای کمک به اقتصاد کشور و استان انجام شده و برای جمعی از مردم استان و کشور اشتغال ایجاد کرده و در آن هیچ نوع سودجویی و منفعت طلبی مدنظر نبوده است و حتی دام های وارده با کسب منفعتی اندک و منطقی و زیر نظر سازمان های مرتبط توزیع شده است؛ در نتیجه این پیگیری ها، با همکاری امام جمعه محترم و مدیران استانی، دستورالعمل پیشین که بنای آن بر معافیت بازرگانان مورد نظر از حقوق و عوارض گمرکی بود، اعمال و افراد مشارالیه از لیست بدهکاران خارج شدند.

آموزش و پژوهش
پژوهش در زمینه اصطلاحات بانکی و ارائه آنها به مراجع دینی جهت استفاده تجار و بازرگانان.
 چاپ نشریه اتاق بازرگانی با مطالب کاربردی و مفید جهت استفاده ی اعضا.
 انجام طرح تحقیقی مزیت های اقتصادی استان سیستان و بلوچستان.
 فراهم کردن زمینه ادامه تحصیل تجار و بازرگانان از مقطع ابتدایی تا دانشگاه.
 پی گیری مجوز تاسیس دانشگاه علمی کاربردی اتاق بازرگانی جهت بهره برداری اعضای اتاق از این مزیت.
 همکاری جهت تاسیس مرکز آموزش MBA و DBA
 نیازسنجی و انجام دوره های مختلف آموزشی مورد نیاز تجاز و بازرگانان.
 فراهم نمودن دوره آموزشی بزرگ و مهم ایرو (IRU) برای اولین بار در استان و ایجاد دفتر کارنه تیر.
 راه اندازی کلاس مجهز به بورد هوشمند الکترونیک برای آموزش بازرگانان و متقاضیان کارت.
 در جهت ارتقای سطح معلومات اعضا و پرسنل، کتابخانه ای مجهز و با امکانات کامل در محل اتاق بازرگانی تاسیس و مورد بهره برداری قرار گرفت.

مسوولیت اجتماعی
در جهت انجام مسوولیت های اجتماعی و خیرخواهانه، نمایندگی جمامعه نیکوکاری ابرار وابسته به اتاق ایران، در اتاق زاهدان افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت که در نتیجه آن تعداد زیادی از دانش آموزان و دانشجویان مستعد استان که به خاطر کم بضاعتی در آستانه ترک تحصیل قرار داشتند، با بورسیه شدن توسط این جامعه، موفق به ادامه تحصیل شدند.
 یک باب مدرسه 6 کلاسه در دور افتاده ترین نقطه محروم مرزی میرجاوه (تگور – تهلاپ) با هزینه هنگفتی احداث شد که باعث شد بسیاری از دانش آموزان آن منطقه بتوانند در محلی مجهز و ساختمانی نوساز، به تحصیل بپردازند.
 به مدارس و دانش آموزان زیادی در جهت تکمیل و تعمیر مدرسه و یا در قالب اهدای کیف و لوازم التحریر کمک شد تا جمعیت تحصیل کرده استان افزایش یابد.
 به مدارس دینی، مساجد، حسینیه و تکایا هم به صورت موردی کمک شد تا مراسم مذهبی بهتر انجام شود.

معدن
یکی از تشکل های زیرمجموعه اتاق بازرگانی زاهدان، خانه معدن استان است که ریاست آن به عهده نایب رئیس دوم اتاق می باشد.
 برای اولین بار در تاریخ اتاق بازرگانی زاهدان، جناب آقای مهندس غلام سرور نوتی زهی بعنوان نایب رئیس اول کمیسیون معدن اتاق بازرگانی کشور انتخاب گردیدند.
 برای اولین بار نمایشگاه معدن و صنایع معدنی در استان سیستان و بلوچستان توسط خانه معدن، برگزار گردید.
 در بهمن ماه 1397 برای نخستین بار همایش سرمایه گذاری معدن و صنایع معدنی استان، توسط این تشکل، برگزار شد. در این همایش شخصیتهای بلندپایه کشور مثل رئیس خانه معدن کشور، معاون سازمان منابع طبیعی کشور و دبیر هیأت دولت، حضور پیدا کردند.
 شرکت فعال خانه معدن استان در نمایشگاه های جهانی مثل ورونای ایتالیا، نمایشگاه سنگ مسکو، نمایشگاه سنگ رنا آلمان، معدن سنگ فرانسه، نمایشگاه سنگ و صنایع معدنی شانگهای چین، نمایشگاه سنگ عشق آباد ترکمنستان و نمایشگاه سنگ دوشنبه تاجیکستان.
 حضور فعال در کمیسیون معدن اتاق بازرگانی ایران بصورت ماهیانه.
 حضور فعال در جلسات وزارت صنعت، معدن و تجارت کشور در زمینه تخفیف حقوق دولتی مختص استان سیستان و بلوچستان.
 حضور پر رنگ در شورای عالی معادن استان با حضور استاندار محترم در جهت رفع مشکلات پروانه ای معدنکاران.
 شرکت مداوم در شورای حل اختلاف تامین اجتماعی و دادگاه انقلاب و اداره کل مالیات استان.
 پی گیری منجر به نتیجه در زمینه فعال سازی معدن و کارخانه فرآوری مس چهل کوره گراغه.
 پی گیری مستمر در مورد معدن آنتیموان سفیدابه.
 پی گیری جدی نقشه های تیوگرافی از سازمان زمین شناسی استان و کشور.
 پی گیری و کمک به شرکت ایمیدرو در مورد فعالیتهای اکتشافی استان.
 دنبال کردن اکتشافات و ورود شرکت تهیه و تولید در استان.
 پی گیری شرکت صدر تامین در استان.